Spalvos padeda krabams susirasti porą

Filipinų sala Palavanas garsi unikalia biologine įvairove. Daugybė gyvūnų rūšių gyvena tik šioje saloje, dabar prie sąrašo galima pridėti dar keturis naujai atrastus gėlavandenius krabus. Mokslininkai iš Vokietijos Senkenbergo tyrimų instituto ir Manilos De La Salle universiteto krabus atrado darydami salą supančiame vandenyje egzistuojančios gyvybės tyrimus, trukusius 10 metų.

„Matton“ nuotr.
„Matton“ nuotr.

Naujosios krabų rūšys, priklausančios šeimai Insulamon, yra 2,5–3,5 cm pločio, juos nesunku atpažinti iš ryškių spalvų. Vienai rūšiai būdinga ryškiai purpurinė ir violetinė spalva. Mokslininkai nežino ryškių spalvų priežasčių, tačiau mano, kad spalvingumas padeda krabams atrasti saviškius, taip pat ir poruotis.

Keturios naujosios krabų rūšys gyvena labai nedidelėje teritorijoje ir todėl yra pažeidžiamos. Klasikinė endeminių rūšių – t. y. vienoje vietoje gyvenančių gyvūnų – problema yra ta, kad, sugriovus jų gyvenamąją aplinką, išnyks visa rūšis. Palavane vykdomi keli kalnakasybos projektai kelia grėsmę ne tik krabams, bet ir visai salos laukinei gamtai, kur pusė rūšių yra endemiškos.

Related posts